Recenzia: AVG Secure VPN pre bezproblémový streaming

Silné stránky
  • Prehľadné používateľské prostredie
  • Bezproblémový streaming
  • Dobrá rýchlosť
  • Skúšobná lehota 60 dní
Slabé stránky
  • Nízka rýchlosť torrentingu
  • Veľmi obmedzené funkcie
  • Absencia no-log politiky
  • Neznáme umiestnenie dát

Spoločnosť AVG získala na popularite hlavne tým, že ponúka bezplatný antivírus. Pred istým časom priniesla na trh aj službu Secure VPN, ktorá ponúka svoje servery v 50 krajinách po celom svete. Aké funkcie VPN za svoju cenu prináša a má zmysel do nej investovať v kontexte silnej konkurencie?

Najčastejšie otázky a odpovede

Pre koľko zariadení je AVG Secure VPN určená?

Služba AVG Secure VPN je určená pre maximálne 10 zariadení s rôznymi operačnými systémami.

Koľko stojí AVG Secure VPN?

Cena služby závisí od toho, na koľko rokov si ju predplatíte. Pri platbe na jeden rok zaplatíte 4,99 EUR mesačne. Ak sa rozhodnete pre dvojročný alebo trojročný plán, mesačná suma je 3,99 EUR. V prípade, že budete používať len aplikáciu na telefóne, mesačné aj ročné splátky sú nižšie. Platiť môžete kartou alebo službou PayPal, takže anonymné možnosti platby nie sú k dispozícii.

Akú má VPN skúšobnú dobu?

Na stránkach poskytovateľa sa dočítate o 7-dňovej skúšobnej lehote, na ktorú nie sú potrebné platobné údaje. Po stiahnutí a nainštalovaní programu do systému Windows som však obdržal ponuku na 60-dňovú lehotu po zadaní platobných údajov.

S akým systémom je služba kompatibilná?

AVG Secure VPN je kompatibilná so systémami Windows, macOS, Android a iOS. VPN tak nie je určená pre herné konzoly, routery alebo distribúcie systému Linux.

Základné parametre oslovia hlavne skúšobnou dobou

Počet krajín a serverov, ku ktorým sa môžete pripojiť, je relatívne obmedzený a podobný službe Avast SecureLine VPN. Možnosť používať službu na 10 zariadeniach je vítanou možnosťou, s ktorou sa stretnete u väčšiny platených VPN. Veľkou výhodou je skúšobná doba až 60 dní, ktorá je dostupná po zadaní platobných údajov.

ParameterHodnota
Počet krajín50
Počet serverov700
Maximálny počet zariadení10
Skúšobná doba60 dní
Lehota na vrátenie peňazí30 dní
PlatformyWindows 7+, macOS 10.11+, Android 5+, iOS 10+

Zaujímajú vás detaily o VPN službách? Odporúčam vám náš článok o tom, ako vybrať VPN a prečítať si aj jednotlivé recenzie.

Dostupné protokoly ma príjemne prekvapili

Užívatelia si môžu vybrať z troch VPN protokolov – OpenVPN, WireGuard a Mimic. Prvé dva patria medzi najrozšírenejšie a sú open-source, čo zaručuje transparentnosť a bezpečnosť.

  • OpenVPN je známy svojou stabilitou a vysokou úrovňou ochrany vďaka šifrovaniu AES-256, SHA256 a RSA. Navyše podporuje pripojenie cez UDP aj TCP, čo zvyšuje jeho flexibilitu.
  • WireGuard ponúka modernejšie šifrovacie metódy (ChaCha20, Poly1305, Curve25519) a vyššiu rýchlosť. Na rozdiel od OpenVPN podporuje iba UDP pripojenie, čo môže predstavovať obmedzenie v sieťach, kde je tento typ pripojenia blokovaný.
  • Mimic je novším prírastkom a bol navrhnutý špeciálne na obchádzanie cenzúry a obmedzení VPN. To z neho robí ideálnu voľbu pre krajiny, ako sú Čína alebo Irán, kde je používanie VPN výrazne obmedzené.

Pre jednoduchšie používanie si však nemusíte manuálne vyberať protokol – v predvolenom nastavení je aktivovaný automatický výber, ktorý sa prispôsobí typu vášho pripojenia.

Medzi protokolmi nechýba Mimic na obchádzanie cenzúry
Medzi protokolmi nechýba Mimic na obchádzanie cenzúry

Servery a dostupné krajiny sú pomerne obmedzené

AVG Secure VPN ponúka naprieč 50 krajinami približne 700 serverov, čo nie je v porovnaní s konkurenciou najvýhodnejšia kombinácia. Proton VPN napríklad ponúka v 117 krajinách viac než 11 000 serverov. S krajinami ako Albánsko či Bosna a Hercegovina a tiež s viacerými africkými štátmi preto nepočítajte. Služba zároveň neumožňuje manuálne vyberať konkrétny server v danom štáte a ani neukazuje aktuálne zaťaženie. Tieto možnosti ponúka spomínaná Proton VPN.

Krajinu môžete vyberať manuálne podľa vašich potrieb alebo môžete zvoliť možnosť Najrýchlejšie pripojenie. Vďaka tomu sa vaše zariadenie pripojí na ideálny server vzhľadom na vašu geografickú polohu.

Množstvo dostupných krajín nie je najväčšie
Množstvo dostupných krajín nie je najväčšie

Bezpečnosť služby má menšie medzery

Informácie o tom, ako AVG Secure VPN nakladá s údajmi svojich používateľov, sú ľahko dostupné na stránkach poskytovateľa. Na tomto zdroji sa dozviete, že služba nevyužíva prísnu no-log politiku a niektoré údaje o používateľoch môže uchovávať aj niekoľko rokov.

Začnime však tým, čo služba o svojich používateľoch nezaznamenáva. V prvom rade ide o vašu IP adresu, DNS požiadavky, históriu prehliadania a prenesené dáta. Služba na druhej strane uchováva na 35 dní údaje ako čas vášho pripojenia a množstvo prenesených dát, nie však ich obsah. Niektoré ďalšie dáta sú uchovávané na dva roky. Patria medzi ne napríklad informácie o odinštalovaní AVG Secure VPN alebo správy o zlyhaní (crash reporty). S rovnakou politikou sa stretnete v prípade Avast SecureLine VPN.

Napriek tomu, že oceňujem otvorenosť poskytovateľa, oveľa viac by som privítal prísnu no-log politiku, kde poskytovateľ neuchováva žiadne údaje o používateľovi.

Ďalším podstatným bodom je legislatíva, pod ktorú spadá používanie služby. Spoločnosť AVG bola v roku 2016 odkúpená českou spoločnosťou Avast, ktorá v dnešnej dobe spadá pod americkú firmu Gen Digital. V tejto veci som kontaktoval užívateľskú podporu. Odpoveďou bolo, že spoločnosti spadajúce pod Gen Digital (vrátane AVG a Avast) svoje dáta zdieľajú, takže údaje používateľov sú uchovávané ako na území Európy, tak aj mimo nej.

V tomto ohľade by som ocenil, keby poskytovateľ dokázal dať jasnú odpoveď na otázku dátovej rezidencie. Služby ako Proton VPN (so sídlom vo Švajčiarsku) alebo NordVPN (so sídlom v Paname) sú v jasnej výhode, pretože krajiny, v ktorých sídlia, nie sú súčasťou medzinárodných paktov o zdieľaní informácií (5 Eyes alebo 14 Eyes). Keďže USA je súčasťou týchto paktov, AVG Secure VPN môže v niektorých situáciách informácie zdieľať.

DNS Leak Test

Tento rýchly test slúži na kontrolu, či VPN skutočne maskuje vašu IP adresu a geografickú polohu. Na overenie som použil nástroj dnsleaktest.org. Počas testovania som sa fyzicky nachádzal v Katánii na Sicílii, čo bolo ľahko zistiteľné podľa mojej IP adresy. Po pripojení k VPN serveru v Litve sa však moja IP adresa aj geografická poloha zmenili podľa očakávania, ako vidíte na snímke nižšie.

Test úniku DNS informácií
Test úniku DNS informácií

Test rýchlosti ma príjemne prekvapil

Test rýchlosti som začal meraním bez aktívnej VPN pomocou nástroja speedtest.net. Následne som vykonal meranie na lokálnom talianskom serveri, potom na vzdialenejšom českom serveri, a nakoniec na najvzdialenejšom americkom serveri. Každý server som testoval štyrikrát a vyhodnotil som priemerné hodnoty. V tabuľke nižšie sú uvedené priemerné rýchlosti v Mb/s spolu s ich percentuálnou zmenou.

Kde kúpiť AVG Secure VPN
AVG Secure VPN
Hodnotenie
3.9/5
ServerDownloadZmenaUploadZmena
Bez VPN (IT)399–⁠465
IT lokál354Pokles o 11 %433Pokles o 7 %
CZ214Pokles o 46 %451Pokles o 3 %
USA (Boston)205Pokles o 49 %149Pokles o 68 %

Pokles rýchlosti nahrávania ma vo väčšine krajín príjemne prekvapil. V prípade lokálneho a vzdialeného českého servera dosahoval maximálne 7 %, čo je vynikajúce číslo. Podobne pozitívne hodnotím aj pokles rýchlosti sťahovania na lokálnom talianskom serveri. V prípade sťahovania po pripojení na vzdialený český a najvzdialenejší americký server je už ale situácia odlišná.

S takmer 50% poklesom rýchlosti sa u VPN často nestretávam, väčšinou po pripojení na americký server. Tak výrazný pokles aj v iných a bližších kútoch sveta ma nemilo prekvapil. Hodnoty som pre istotu meral nielen v špičke, ale aj mimo nej, a to bez výrazných rozdielov. Za spomalením tak s najväčšou pravdepodobnosťou stojí služba samotná a nie jej vyťaženie.

Funkcie AVG Secure VPN sú veľmi obmedzené

Napriek tomu, že ma rýchlosti AVG Secure VPN v mnohom prekvapili v pozitívnom zmysle, o funkciách to isté tvrdiť nemôžem. Okrem funkcie Kill Switch a niekoľkých optimalizovaných serverov pre torrenting a streaming toho medzi nimi viac nenájdete. Nečakajte Split tunneling, blokovanie reklám a malvéru alebo nastavenie podmienok pre automatické aktivovanie VPN.

Ponuka funkcií je pomerne malá
Ponuka funkcií je pomerne malá

Kill Switch

AVG Secure VPN ponúka funkciu Kill Switch, ktorá automaticky odpojí zariadenie od internetu, ak dôjde k neočakávanému výpadku pripojenia. Tým zabraňuje odhaleniu súkromných údajov, ktoré by mohli byť vystavené pri zlyhaní VPN. Pri zmene servera počas aktívneho pripojenia k VPN systém dočasne prerušil internetové spojenie, kým nebolo pripojené k novému webu. Ani pri strate internetového pripojenia po aktivácii služby nedošlo k úniku IP adresy, čo dokazuje spoľahlivosť tejto funkcie.

Servery optimalizované pre torrenting

V zozname dostupných serverov nájdete niekoľko z nich, ktoré sú optimalizované pre torrenting. V čase testovania ide o servery v Českej republike, Francúzsku, Holandsku, Nemecku, Spojenom kráľovstve a USA. Čo sa týka rýchlosti, napriek pripojeniu k optimalizovaným serverom dochádzalo väčšinou k 75% poklesu rýchlosti sťahovania (z 20 MB/s bez VPN na 5 MB/s VPN). V prípade pripojenia na najrýchlejší lokálny server, ktorý nebol pre tento účel optimalizovaný, sa sťahovanie ani nespustilo.

Z týchto dôvodov nie je AVG Secure VPN ideálna pre torrenting, pre ktorý považujem za prijateľný pokles maximálne 25% rýchlosti sťahovania.

Niektoré servery sú optimalizované pre streaming alebo torrenting
Niektoré servery sú optimalizované pre streaming alebo torrenting

Servery optimalizované pre streaming

Ak chcete sledovať seriály a filmy na streamovacích platformách bez obmedzení, program ponúka niekoľko serverov na tento účel. Ich počet je pomerne obmedzený, čo však pri testovaní nebolo veľkým problémom. Po pripojení cez nemecký server som mohol sledovať ZDF a ARD vo FullHD kvalite, a to bez ohľadu na výber optimalizovaného alebo neoptimalizovaného servera. Rovnaký výsledok som zaznamenal v prípade americkej CNN a príslušných serverov.

Ďalej som skúšal Netflix v rôznych krajinách, a to aj na neoptimalizovaných serveroch. Napriek tomu som bez prekážok získal prístup k obsahu z Brazílie, Japonska, Austrálie a Kanady. Americká knižnica dokonca fungovala na všetkých dostupných amerických serveroch, čo ma príjemne prekvapilo, keďže u niektorých VPN nemusí byť dostupná.

Záver – pre koho je AVG Secure VPN vhodná?

Službu AVG Secure VPN je ťažké odporučiť. Napriek tomu, že jej rýchlosti sú solídne a bez problémov mi počas testovania otvorila bohaté možnosti streamovania, má výrazné slabiny v bezpečnosti a funkčnosti. Za svoju cenu, ktorá sa vyrovná niektorým plne vybaveným VPN, ponúka z funkcií jedine Kill Switch a optimalizované servery pre streaming či torrenting.

Zatiaľ čo streaming funguje skvele, počas sťahovania torrentov som bežne zaznamenával až 75% pokles rýchlosti sťahovania. Slabinou služby je tiež absencia no-log politiky, kvôli ktorej poskytovateľ uchováva niektoré údaje o používateľoch viac než dva roky. V čom ale musím AVG Secure VPN jednoznačne pochváliť, je až 60-dňová skúšobná lehota, jednoduché a prívetivé užívateľské prostredie a protokol Mimic, ktorý slúži na obchádzanie zákazu používania VPN v niektorých krajinách.

Recenzia: AVG Secure VPN pre bezproblémový streaming
  • Rýchlosť
  • Bezpečnosť
  • Streaming a torrenting
  • Použivateľské prostredie
  • Pomer ceny a výkonu
3.9

VPN so spoľahlivým streamovaním a dlhou skúšobnou lehotou

Spoločnosť AVG získala na popularite hlavne tým, že ponúka bezplatný antivírus. Pred istým časom priniesla na trh aj službu Secure VPN, ktorá ponúka svoje servery v 50 krajinách po celom svete. Aké funkcie VPN za svoju cenu prináša a má zmysel do nej investovať v kontexte silnej konkurencie?

Klady

  • Prehľadné používateľské prostredie
  • Bezproblémový streaming
  • Dobrá rýchlosť
  • Skúšobná lehota 60 dní

Zápory

  • Nízka rýchlosť torrentingu
  • Veľmi obmedzené funkcie
  • Absencia no-log politiky
  • Neznáme umiestnenie dát
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Som študent, ktorý rád pretvára svoje skúsenosti a zložité myšlienky do zrozumiteľného jazyka pre spotrebiteľov. Vo voľnom čase rád behám, bicyklujem a chodím na túry po okolí. V mojom portfóliu sa preto nachádzajú recenzie inteligentných hodiniek, kamier do auta a mnohých ďalších pomôcok pre každodenný život.
Ako sa vám páčil tento článok?
Vaše hodnotenie
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: AVG Secure VPN pre bezproblémový streaming
AVG Secure VPN
Hodnotenie: 3.9/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram