ITmix.cz logo

Recenzia: powerbanka FIXED Zen 20 PRO

Silné stránky
 • Robustná kapacita
 • Tri výstupy
 • Rýchle nabíjanie
 • LCD displej
 • Elegantný dizajn
Slabé stránky
 • Puzdro náchylné na poškodenie
 • Horšie čitateľný displej na slnku

Powerbanku FIXED Zen 20 PRO si obľúbia tí, ktorí hľadajú spoľahlivého partnera na dlhé cesty lietadlom alebo do prírody mimo dosahu elektrických zásuviek. Bude tiež nevyhnutným doplnkom pre študentov a pracujúcich, ktorí budú mať istotu, že majú svoje elektronické zariadenia vždy k dispozícii.

Zen 20 PRO si vás získa svojou robustnou kapacitou, podporou rýchleho nabíjania a elegantným dizajnom s LCD displejom, ktoré z powerbanky robia vynikajúceho spoločníka na každý deň.

Často kladené otázky a odpovede

Aké vstupy má powerbanka?

FIXED Zen 20 PRO ponúka tri rôzne vstupy: dva USB-C (univerzálny port, s ktorým funguje väčšina smartfónov - Samsung, Xiaomi a iPhony od modelu 15, MacBooky) a jeden USB-A port (cez ktorý môžete nabíjať staršie modely iPhonov, slúchadlá AirPods alebo väčšinu tabletov). Samotná powerbanka sa nabíja cez jeden z USB-C portov s výkonom až 60 W.

Aký je rozdiel medzi produktami FIXED Zen 20 a FIXED Zen 20 PRO?

Hlavným rozdielom medzi týmito dvoma modelmi je rozdielny počet USB-A portov (PRO má len jeden namiesto dvoch) a USB-C (PRO má dva namiesto jedného). Zen 20 má tiež vlastný vstup na nabíjanie. V novšom modeli funguje USB-C port obojstranne, ako vstup aj výstup. Powerbanky sa líšia aj vzhľadom; celú prednú stranu modelu PRO tvorí LCD displej. Zen 20 PRO je predovšetkým rýchlejší v nabíjaní, o niečo ľahší a ponúka niekoľko ďalších pokročilých funkcií.

Ako dlho trvá nabíjanie powerbanky?

FIXED Zen 20 PRO možno nabíjať pomocou jedného z USB-C portov s výkonom až 60 W. To znamená, že úplné nabitie trvá približne 5 hodín - väčšina powerbank s podobným výkonom sa nabíja 6 až 7 hodín.

Môžem si vziať powerbanku do lietadla?

Medzinárodná asociácia leteckých dopravcov (IATA) stanovuje všeobecný limit pre powerbanky na lety; powerbanky do 100 Wh si môžete vziať bez obmedzenia, zatiaľ čo powerbanky od 100 Wh do 160 Wh zvyčajne vyžadujú súhlas leteckej spoločnosti a tie nad 160 Wh nie sú povolené vôbec. Preto si môžete bez problémov vziať do lietadla powerbanku FIXED Zen 20 PRO s kapacitou 74 Wh (tento údaj nájdete na spodnej strane powerbanky a môžete sa ním preukázať).

Obsah balenia

Powerbanka FIXED Zen 20 PRO vám príde v jednoduchej škatuli so štandardným obsahom:

 • samotná powerbanka,
 • napájací kábel, opletený, USB-C 100 W,
 • používateľská príručka.

Priložený napájací kábel je pomerne dlhý a s USB-C koncovkou na oboch stranách. Okrem nabíjania powerbanky ho môžete použiť aj na nabíjanie niektorých svojich zariadení. Musíte mať však vlastný napájací kábel s USB-A koncovkou.

Minimalistický dizajn

Powerbanka so zaoblenými hranami sa pohodlne drží v ruke a je štýlová na pohľad. Minimalistický dizajn pozostáva z LCD displeja a plastového tela s matnou povrchovou úpravou a vrúbkovaným rámom, aby sa vám nešmýkala v ruke. Kvôli elegantnému vzhľadu však povrch priťahuje odtlačky prstov a rýchlo sa výrazne zanáša. Ak sa na ne zameriate, na powerbanke nájdete aj mikroškrabance.

S výškou 13 cm a šírkou 8,5 cm sa Zen 20 PRO bez problémov zmestí do batohu alebo dokonca do vrecka. Vďaka hrúbke 25 mm sa s ňou aj ľahko manipuluje. Ak však hľadáte kompaktnejší rozmer, ktorý by ste si mohli vložiť do tašky a vyraziť na nočný výlet do mesta, budete sa musieť poobzerať inde. Každopádne, ľahšie powerbanky sa zvyčajne nepoužívajú na viac ako rýchle dobitie jedného alebo dvoch mobilných telefónov v prípade núdze.

Širšia, ale padne do ruky
Širšia, ale padne do ruky

Technické parametre

Z hľadiska technických parametrov musíme vyzdvihnúť kapacitu 20 000 mAh. Musíme počítať s určitou stratou energie, ktorú powerbanka neprenesie pri nabíjaní iných zariadení. V našom teste jej účinnosť vyšla na 80 %, teda pri nabíjaní stráca približne pätinu energie, čo je, samozrejme, určitý priemer pre tieto zariadenia.

Hmotnosť dosahujúca 400 gramov, je porovnateľná s inými powerbankami s rovnakým výkonom. Ak prepočítame energetickú hustotu Zen 20 PRO na jej hmotnosť; 189 Wh/kg, patrí v oblasti powerbank k lepšiemu priemeru.

Medzi pokročilé bezpečnostné funkcie tejto powerbanky patrí ochrana proti prehriatiu, prepätiu a skratu.

Názov parametraHodnota
Kapacita20 000 mAh / 3,7 V 74 Wh
Výstupy1x USB-A, 2x USB-C
Typ batérieLithium-iontová
Max. výstupný prúd5 A
Max. výstupné napätie20 V
Typ rýchleho nabíjaniaUSB Power Delivery 3.0
Rozmery133 x 85 x 25 mm
Hmotnosť391 g
Lítium-iónové batérie (inak známe ako Li-ion) sú kvalitné a funkčné, môže im ale uškodiť úplné vybitie alebo nízke teploty.

Tri nabíjacie porty

Power banka sa môže pochváliť dvoma USB-C portami s výkonom 30 W (na nabíjanie mobilu, slúchadiel, smart hodiniek) a 100 W (pre väčšie zariadenia, ako je napríklad notebook) a jedným USB-A portom s výkonom 22,5 W.

VýstupVýstupné napätie/prúdMaximálny výkon
USB-C15V/3A9V/3A12V/3A15V/3A20V/5A100 W
USB-C25V/3A9V/3A12V/2,5A30 W
USB-A5V/3A9V/2A12V/1,5A5V/4,5A4.5V/5A22.5 W
Menšie powerbanky majú zvyčajne maximálny výkon okolo 10 W. V tejto súvislosti je FIXED Zen 20 Pro voľbou pre náročných používateľov, ktorí chcú napájať viacero zariadení alebo napríklad notebook.

Môžete využívať všetky tri porty súčasne a nabíjať až tri rôzne zariadenia naraz. Pomocou jediného tlačidla na bočnej strane môžete prepínať medzi aktuálnym využitím jednotlivých výstupov. LCD displej, ktorý tvorí celú prednú plochu, automaticky zobrazuje aj stav batérie powerbanky.

Najvýkonnejší port neznižuje maximálnu účinnosť ostatných dvoch portov. Pri použití 30 W a 22,5 W výstupov sa však ich spoločný výkon zníži na 15 W. To znamená, že absolútny výkon powerbanky je 130 W, pri paralelnom nabíjaní troch zariadení 115 W. Takáto hodnota je celkom slušná a pri používaní vás určite nesklame.

Účinnosť FIXED Zen 20 PRO

Vďaka štandardu rýchleho nabíjania USB Power Delivery 3.0 zvláda powerbanka doplnenie batérie pomerne rýchlo.

Z mojich skúseností vyplýva, že nabitie iPhonu 15 z 0 % na 100 % trvalo menej ako hodinu, pričom telefón som nepoužívala, ale nechala som zapnuté všetky jeho funkcie. Ak by sme to porovnali s nabíjačkou Apple, ktorú dostanete spolu s telefónom, powerbanka dokáže doplniť energiu ešte oveľa rýchlejšie. Nabíjanie telefónu Samsung Galaxy A53 trvalo podobne dlho. Celkovo dokázala powerbanka nabiť telefón približne štyrikrát, kým sa vybil.

V prípade notebookov a použitia najväčšieho z výstupov, som testovala powerbanku s MacBookom Air (13", M2). Jeho plné nabitie trvalo približne hodinu a dvadsať minút a jedna 100 % nabitá powerbanka bola tak akurát.

Čo sa týka menších zariadení, krabičku AirPod powerbanka doplnila za podobný čas ako notebook, ale na jej energii neubudlo. Krabičku na slúchadlá ste preto mohli nabíjať mnohokrát (napr. 40-krát, v závislosti od slúchadiel a iného použitia), kým sa Zen 20 PRO vybil.

Nabijete i notebook
Nabijete i notebook

Nabíjanie powerbanky netrvá príliš dlho

Samotná powerbanka sa nabíja cez jeden z USB-C portov s výkonom60 W. To znamená, že jej plné nabitie trvá približne 5 hodín - väčšina powerbank s podobným výkonom sa nabíja 6 až 7 hodín.

Na zachovanie výkonu výrobca odporúča preventívne dobíjanie aspoň raz za tri mesiace. Pri dlhodobom skladovaní sa neodporúča ponechať powerbanku nabitú na veľmi nízku alebo vysokú úroveň. Ak viete, že power banku nebudete dlhší čas používať, skladujte ju nabitú na približne 50 % kapacity. Pre powerbanku nie je vhodný dážď, sneh ani ponorenie do vody.

Powerbanka sa nabije za 5 hodín
Powerbanka sa nabije za 5 hodín

FIXED Zen 20 PRO dokáže počas svojho nabíjania nabíjať aj iné zariadenia, čo nedokážu všetky powerbanky.

Kde sa vám bude powerbanka hodiť?

FIXED 20 Zen PRO najviac ocenia dobrodruhovia, ktorí radi vyrážajú do prírody, ďaleko od civilizácie a elektrických zásuviek. S nabitou powerbankou sa nemusia príliš obávať, že by na cestách niekoľko dní nepoužívali mobilný telefón alebo slúchadlá. V neposlednom rade je ideálna na dlhé cesty lietadlom alebo vlakom. Rovnako dobre poslúži aj zaneprázdneným ľuďom v práci alebo študentom, ktorí sú v škole odkázaní na svoje tablety. Vďaka svojmu výkonu dokáže powerbanka zachrániť aj vybitý notebook.

Trojnásobný výkon ocení veľká skupina priateľov, rodina alebo aj niekto, kto pracuje s viacerými zariadeniami naraz. Veľkou výhodou powerbanky je možnosť nabíjať vlastnú elektroniku a zároveň nechať powerbanku v zásuvke, aby sa sama nabíjala.

Na druhej strane, powerbanka so solídnou kapacitou, čo má logicky vplyv na jej hmotnosť a cenu, nie je ideálna pre tých, ktorí hľadajú skôr záchranu pre nečakane vybitý mobilný telefón.

Ideálne pre dobrodruhov
Ideálne pre dobrodruhov

Záver – komu by som FIXED Zen 20 PRO odporučila?

Táto šikovná powerbanka sa bude hodiť tým, ktorí sa už nechcú spoliehať na elektrické zásuvky. Vďaka komplexnej kapacite 20 000 mAh sa FIXED Zen 20 PRO stane verným spoločníkom cestovateľov, ale aj študentov a pracujúcich.

Očarí vás svojím minimalistickým dizajnom, rýchlym nabíjaním a tromi výstupmi, ktoré môžete používať súčasne, takže nikdy nestratíte príliš veľa času. Powerbanka do ruky má mnoho výhod vrátane LCD displeja alebo možnosti nabíjať zariadenie súčasne s powerbankou.

Na druhej strane nevýhodou je elegantný dizajn s lesklým povrchom, ktorý je náchylnejší na poškodenie.

Každopádne, pre tých, ktorí hľadajú spoľahlivý zdroj energie s dlhou životnosťou, a nie jednorazovú záchranu ľahších a tiež lacnejších powerbank, bude FIXED Zen 20 PRO tou správnou voľbou.

Recenzia: powerbanka FIXED Zen 20 PRO
 • Nabíjací výkon
 • Dobíjanie powerbanky
 • Účinnosť
 • Ovládanie a funkcie
 • Kvalita spracovania
 • Pomer cena/výkon
4.3

Spoľahlivá powerbanka ideálna na cesty

Powerbanku FIXED Zen 20 PRO si obľúbia tí, ktorí hľadajú spoľahlivého partnera na dlhé cesty lietadlom alebo do prírody mimo dosahu elektrických zásuviek. Bude tiež nevyhnutným doplnkom pre študentov a pracujúcich, ktorí budú mať istotu, že majú svoje elektronické zariadenia vždy k dispozícii.

Zen 20 PRO si vás získa svojou robustnou kapacitou, podporou rýchleho nabíjania a elegantným dizajnom s LCD displejom, ktoré z powerbanky robia vynikajúceho spoločníka na každý deň.

Klady

 • Robustná kapacita
 • Tri výstupy
 • Rýchle nabíjanie
 • LCD displej
 • Elegantný dizajn

Zápory

 • Puzdro náchylné na poškodenie
 • Horšie čitateľný displej na slnku
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Ilona Dočekalová
Autor: Ilona Dočekalová
Písanie a skúšanie nových vecí ma napĺňa, najmä keď môžem svoje skúsenosti odovzdávať ďalej. Mojou veľkou vášňou je hudba a tanec. Rada chodím do fitka alebo na dlhé prechádzky do prírody. Slúchadlá, inteligentné hodinky, športové hodinky alebo fitnes náramok sú preto mojimi vernými spoločníkmi.
Ako sa vám páčil tento článok?
4/5 - (1 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: powerbanka FIXED Zen 20 PRO
FIXED ZEN 20 PRO
Hodnotenie: 4.3/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram